Payamdüzü Köyü

Payamdüzü, Tunceli ilinin Çemişgezek ilçesine bağlı bir köydür. Köyün asıl adı Sinsor’dur ve Ermenice olup yüksek tepe anlamına gelmektedir. Şimdiki ismi olan Payamdüzü 1947 yılında Kazım Karabekir tarafından asimilasyon politikaları sonucu verilmiştir. Köy Alevi ve Kürt kültürünün zengin izlerini taşır. Tunceli iline 107 km, Çemişgezek ilçesine 16 km Elazığ’a 60 km uzaklıktadır. Köy karasal iklimin etki alanı içerisindedir.

Köy Ekonomisi tarım ve küçükbaş hayvancılığa dayanır. Hayvancılık özellikle göçebe yaşam tarzında, kışları köyümüzde veya bu duruma uygun başka köylerde geçirilir. İlkbaharda havaların ısınmasıyla birlikte Munzur dağları başta olmak üzere serin yaylalara göçülür. Tarım ikinci planda geçim kaynağıdır yetiştirilen ürünler genelde Arpa ve buğdaydır.

TUİK verilerine göre, son yapılan nüfus sayımında köyümüz 590 (289 erkek, 301 kadın) kişi ile Tunceli’nin ikinci büyük köyüdür.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 – Yusuf BİÇER

1999 – Halil Gındo YILDIRIM

1994 – Hasan KURT

1989 – Nurettin YILDIRIM

1984 – Nurettin YILDIRIM


 

Altyapı bilgileri

Köyde 2000 yılında hizmete giren üç katlı, 12 derslikli ve Sekiz yıllık öğretime dayalı ilköğretim okulu vardır. Okulumuzda görevli öğretmen sayısı değişmekle birlikte 8–10 ’dur. (www.payamduzuioo.k12.tr) Okul bölgedeki 4 köyün öğrencilerine taşımalı eğitim vermektedir.  Fedakâr, genç ve dinamik kadrosuyla hem eğitimde hem sporda Tunceli ve bölge genelinde çeşitli başarılara imza atmaktadır.
 

Ayrıca köyümüzde bir ebenin görev yaptığı sağlık evi hizmet vermektedir.

Köyümüzün içme suyu şebekesi vardır. 2007 yılında yapılan ikinci su deposu ile köyümüz su kesintileri dönemini geride bırakmıştır. Kanalizasyon şebekesi yapılmakla birlikte henüz faaliyete geçmemiştir. Köyümüzün ortasından geçen dereden alınan sular köyün iki yakasından uzanan sulama kanalları vasıtasıyla sebze ve meyve bahçelerinin sulanmasını sağlamaktadır.

Ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde 3 kahvehane ve 2 market hizmet vermektedir.

Köyde Elazığ ve Çemişgezek’e her gün ulaşımı sağlayan iki otobüs mevcuttur.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !